7 września 2020

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W CZASIE STANU EPIDEMII W ZWIĄZKU Z COVID-19

 PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA

NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA SIÓSTR SALEZJANEK IM. ŚW. DOMINIKA SAVIO W DZIERŻONIOWIE

W CZASIE STANU EPIDEMII W ZWIĄZKU Z COVID-19

 

I.          Podstawa prawna:

Art. 68 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.),

Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 sierpnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 z późn. zm.)

Wytyczne Organu Prowadzącego z dnia 21 sierpnia 2020 r. w związku z bezpiecznym powrotem dzieci do przedszkola.

 

II.          Cel procedury:

Procedura ma zapobiegać, przeciwdziałać i zwalczać COVID 19 na terenie placówki.

Procedura określa działania, które zminimalizują możliwość zakażenia. Jednak wszystkie podjęte środki bezpieczeństwa, nie gwarantują w 100% wyeliminowania ryzyka związanego z zakażeniem.

 

III.          Zakres procedury:

Procedura dotyczy bezpieczeństwa na terenie placówki podczas pobytu dziecka w przedszkolu w czasie trwania epidemii COVID 19.

 

IV.          Uczestnicy procedury:

Dyrektor, Nauczyciele, Pracownicy obsługi, Rodzice/Opiekunowie Prawni dzieci, Dzieci

 

V.          Opis procedur:

 

Organizacja opieki w podmiocie:

1.     Przedszkole będzie czynne w godzinach 6:15 – 16:15.

2.     W przedszkolu będą funkcjonować trzy grupy.

3.     Jedna grupa dzieci powinna, w miarę możliwości organizacyjnych, przebywać w wyznaczonej i stałej sali.

4.     Do grupy przyporządkowani są w miarę możliwości organizacyjnych, ci sami nauczyciele i opiekunowie.

5.     Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci, w miarę możliwości, powinna wynosić co najmniej 15 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2, jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2.

6.     W miarę możliwości organizacyjnych grupy nie powinny się z sobą spotykać.

7.     Wyznaczony pracownik przedszkola będzie koordynował przyjmowanie dzieci do przedszkola oraz ich wydawanie.

8.     Grupy mogą korzystać z istniejącego na terenie placówki placu zabaw na wyznaczonym i ogrodzonym taśmą bezpieczeństwa terenie.

9.     Można organizować spacery poza teren placówki, przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich.

10.     Z sal przedszkolnych należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować.

11.     Należy wietrzyć sale, co najmniej raz na godzinę, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

12.     Należy przeprowadzać zajęcia właściwego mycia rąk i korzystania z papierowych ręczników. Należy dopilnować, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu. Dzieci nie przynoszą swoich ręczników.

13.     Rodzice/opiekunowie prawni zadbają o to, żeby dziecko, nie zabierało do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek.

14.     Rodzice/opiekunowie prawni przyprowadzający/odbierający dzieci do/z przedszkola mają obowiązek zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu jak i pozostałych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.

15.     Rodzice/opiekunowie prawni dzieci z najmłodszej grupy i dzieci nowych mogą wchodzić z dziećmi do szatni do momentu zakończenia okresu adaptacji dziecka, z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem/ dziećmi 1,5 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

16.     W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w przedszkolu rodzic może przebywać na terenie przedszkola z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych).

17.     Należy ograniczyć dzienną liczbę rodziców dzieci odbywających okres adaptacyjny w przedszkolu do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 1,5 m.

18.     Rodzice/opiekunowie prawni odprowadzają i odbierają dzieci z grupy średniej i najstarszej od pracownika przedszkola przy wejściu do przedszkola.

19.     Rodzice/opiekunowie prawni przyprowadzają do placówki wyłącznie dziecko zdrowe – bez objawów chorobowych, w tym bez temperatury.

20.     Jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji domowej  nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.

21.     Rodzice/opiekunowie prawni przekażą dyrektorowi istotne i prawdziwe informacje o stanie zdrowia dziecka.

22.     Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy je odizolować do przeznaczonego na ten cel pomieszczenia, z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie zgłosić ten fakt dyrektorowi, a ten powiadamia rodziców/opiekunów prawnych w celu pilnego odebrania dziecka z przedszkola.

23.     Rodzice/opiekunowie prawni uaktualnią u s. dyrektor numer telefonu natychmiastowego kontaktu w celu szybkiej komunikacji oraz udostępnią adres mailowy.

24.     Sprawy administracyjne adresowane do dyrektora należy kierować w formie elektronicznej na adres savioprzedszkole@poczta.fm, kontaktować się  telefonicznie  pod numer 74 831 34 02 lub bezpośrednio po telefonicznym uzgodnieniu sprawy, czasu i miejsca załatwienia jej w przedszkolu.

25.     Dyrektor kontaktuje się z rodzicami i interesantami zdalnie, korzystając z poczty elektronicznej: e-mail na adres savioprzedszkole@poczta.fm lub telefonicznie pod numerami:74 831 34 02 lub 516 139 724, a także bezpośrednio na podstawie wcześniejszego ustalenia terminu spotkania.

26.     Komunikacja z nauczycielami:

- kontakt telefoniczny pod numerem 74 831 34 02

- kontakt indywidualny po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu.

27.     Rodzice /opiekunowie prawni zobligowani są do wyrażenia zgody na pomiar temperatury ciała dziecka jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.

28.     Opiekunowie powinni zachować dystans społeczny miedzy sobą, w każdej przestrzeni placówki, wynoszący min. 1,5 m.

29.     Personel kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.

30.     Należy przestrzegać zasad profilaktyki zdrowotnej, dotyczy zarówno dzieci jak i pracowników.

31.     Na teren placówki nie wchodzą osoby trzecie.

 

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń

32.     Przedszkole posiada trzy termometry bezdotykowe. Należy przeprowadzić dezynfekcję po użyciu w danej grupie.

33.     Wszyscy pracownicy przedszkola, w razie konieczności, zostaną zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, przyłbice a także fartuchy z długim rękawem.

34.     Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie czyścić lub dezynfekować.

35.     Pomoce dydaktyczne, zabawki oraz sprzęt na placu zabaw należy regularnie czyścić z użyciem detergentu.

36.     Należy dokonywać bieżącej dezynfekcji toalet.

37.     Należy utrzymywać w czystości ciągi komunikacyjne, dezynfekować powierzchnie dotykowe – poręcze, klamki i powierzchnie płaskie, w tym blaty w salach, klawiatury, włączniki. Będzie prowadzony monitoring codziennych prac porządkowych.

38.     Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

39.     W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych zostaną wywieszone plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.

40.     Przy wejściu do przedszkola umożliwia się skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieszcza informację o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk oraz zakrywania ust i nosa przez osoby dorosłe wchodzące do przedszkola.

 

Gastronomia:

41.     Posiłki będą wydawane zmianowo, zachowując warunki higieniczne i środki bezpieczeństwa.

42.     Każde dziecko ma stałe miejsce przy stoliku z oznaczonym swoim imieniem krzesełko.

43.     Naczynia i sztućce są myte w zmywarko-wyparzarce.

44.     W kuchni należy używać płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów.

45.     Należy utrzymywać wysoka higienę, mycia i dezynfekcji stanowisk, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.

46.     Towary od dostawców odbierane są w drzwiach od podwórza. Pracownik odbierający towary zaopatrzony jest w indywidualną osłonę nosa i ust, fartuch oraz rękawiczki ochronne. Dezynfekcji podlegają towary w opakowaniach umożliwiających jej przeprowadzenie. Opakowania jednorazowe, po ich otwarciu, należy niezwłocznie wyrzucić do pojemnika na śmieci znajdującego się na dworze.

 

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu przedszkola

47.     Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów chorobowych.

48.     Pracownicy powyżej 60 roku życia podejmując dobrowolnie pracę opiekuńczą zobowiązują się do podpisania oświadczenia o pełnej świadomości istniejącego ryzyka zakażenia.

49.     Pracownik wykazujący objawy chorobowe będący na stanowisku pracy niezwłocznie zostanie odizolowany do wyznaczonego pomieszczenia wyposażonego w odpowiednie środki ochronne i płyn dezynfekujący.

50.     W przypadku zdiagnozowania objawów typowych dla zakażenia koronawirusem należy wstrzymać przyjmowanie grup dzieci, powiadomić Organ Prowadzący, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Dzierżoniowie i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń. Postępowanie na wypadek zakażenia koronawirusem zawiera oddzielna procedura.

 

Procedura wchodzi w życie z dniem 1 września 2020 roku.

 

 

 

        01.09.2020  s. Anna Bajkiewicz

data i podpis dyrektora